Teleobiektyw SIGMA Sport do aparatów bezlusterkowych. Potężne powiększenie i kompaktowe rozmiary !

Przedstawiamy SIGMA 150-600mm F5-6.3 DG DN OS | Sport, zmiennoogniskowy ultrateleobiektyw i pierwszy w historii, obiektyw z linii Sport do systemów bezlusterkowych. Ta przenośna i praktyczna optyka rewolucjonizuje sposób, w jaki użytkownicy bezlusterkowców rejestrują dziką przyrodę, sporty motorowe i inne dynamiczne obiekty.

150–600 mm F5–6.3 DG DN OS | Sport to pierwszy zmiennoogniskowy ultrateleobiektyw z linii Sport, zaprojektowany od podstaw specjalnie do pełnoklatkowych aparatów bezlusterkowych. Współcześnie zaprojektowany obiektyw oferuje wyjątkowe poziomy wydajności optycznej, unikalne funkcjonalności i szczegóły wykonania, oczekiwane zwłaszcza podczas fotografowania przyrody czy sportu. Elastyczny zakres ogniskowych od 150mm, do ogromnego zbliżenia przy 600mm, oraz funkcja MACRO, pozwala na swobodne tworzenie pięknych obrazów w każdych warunkach.

150-600mm F5-6.3 DG DN OS | Sport łączy jakość wykonania, która utrzymuje standardy linii SIGMA Sport z doskonałą funkcjonalnością i ergonomią. Odporna na kurz i zachlapania konstrukcja, zapobiega przedostawaniu się wody lub zanieczyszczeń do obiektywu, to w połączeniu z hydro- i oleofobowymi powłokami naniesionymi na przednią soczewkę, zapewnia spokój ducha nawet w trudnych warunkach fotografowania. Obiektyw posiada funkcję Dual Action Zoom, pozwalającą na szybką i wygodną zmianę ogniskowych. Nowy przełącznik Zoom Torque, steruje siłą oporu pierścienia zoomu, włącznie z eliminacją niekontrolowanego wysuwania się i chowania tubusa. Przełącznik blokuje również obiektyw w pozycji transportowej. Na korpusie obiektywu znajduje się magnezowe  mocowane statywowe typu Arca Swiss. Stopka Arca Swiss może zostać odkręcona zmniejszając wagę obiektywu, a w jej miejsce możemy  zastosować np. monopod. Korpus obiektywu  wykonano z aluminium oraz  kompozytów TSC (Thermally Stable Composite), znanego z wielu innych obiektywów Sigma. TSC to rodzaj poliwęglanu o bardzo niskim współczynniku rozszerzalności cieplnej podobnym do aluminium, dzięki temu soczewki pozostają w swoim położeniu podczas fotografowania o każdej porze roku.

Fot. Trevor McCall-Peat ; Michael Ginzburg

Szybki i dokładny autofokus zapewnia kolejna generacja liniowego silnika wyposażonego w precyzyjne magnetyczne czujniki położenia soczewek ostrzących.  Obiektyw w pełni współpracuje z funkcjami aparatów detekcji oczu czy źrenic. Jedną z funkcji użytkowych jest możliwość skrócenia czasu ostrzenia obiektywu poprzez ustawienie przełącznika zakresu ostrości na plany dalekie lub bliskie.  

Sigma 150-600 DG DN SPORT jest wyposażona w dwustopniową stabilizację optyczną OS. Skuteczność stabilizacji drgań dochodzi do około 4 stopni EV. Stabilizacja może pracować w dwóch trybach. Pierwszy to klasyczny, używany w standardowych warunkach pracy. Tryb drugi stosujemy podczas panoramowania, oraz przy bardzo dynamicznych ruchach obiektywu.

Wydajność optyczną dostosowano do wymogów współczesnych wysokorozdzielczych matryc, zapewniając odpowiednią ostrość obrazu na ich brzegu oraz w centrum kadru. Oparta na najnowszej technologii projektowania optycznego, konstrukcja obiektywu składa się z 25 elementów w 15 grupach, obejmuje szereg specjalnych rodzajów szkła, które zapewniają skuteczną i dokładną kontrolę różnych rodzajów aberracji. Zwłaszcza przy dużych powiększeniach fotografowanych obiektów, bardzo istotnym elementem jest pozbycie się aberracji barwnych i optycznych, inżynierowie projektując współczesny teleobiektyw, musieli spełnić wyśrubowane oczekiwania fotografów w tym zakresie.

Sama ostrość obiektu, to tylko część istoty zdjęcia. Obiektyw został zaprojektowany z myślą o atrakcyjnym wyglądzie nieostrych obszarów zdjęcia, z przyjemną kompresją i pięknym efektem bokeh, aby tworzyć przyciągające wzrok obrazy, które można uzyskać tylko przy długiej ogniskowej. Dzięki ulepszeniom konstrukcji optycznej i mechanicznej, a także szeroko zakrojonym testom symulacyjnym, obiektyw osiąga wysoką odporność na bliki i flary. Pomaga to zapewnić ostre i kontrastowe obrazy nawet w silnym świetle słonecznym lub przy oświetleniu od tyłu.

Fot. TXiao Ge

Obiektyw ustawia ostrość już od 58 cm od matrycy, oferuje skalą odwzorowania 1:2,9, jest to fantastyczna funkcja, ceniona przez fotografów przyrody. Dzięki niej można fotografować nie tylko odległe ptaki czy ssaki, ale również powiększać blisko znajdujące się obiekty.

Fot. TXiao Ge

Obiektyw składa się z dwóch zasadniczych tubusów. Pierwszy, jest wysuwany w celu zmiany ogniskowych. Zmiana ogniskowych może odbywać się w trybie Dual Action. Zmianę kąta widzenia wykonujemy rotując pierścieniem ogniskowych, lub stosując tzw pompkę, w trybie push and pull. Obydwa tubusy, pierścienie, przełączniki oraz mocowanie obiektywu są silnie uszczelnione, zapewniając komfort pracy w środowisku zapylonym lub deszczowym środowisku. Należy pamiętać, że obiektyw ma podniesioną jakość uszczelnień, ale nie jest wodoszczelny, nie jest przystosowany do zanurzania wodzie.

Fot: Jurgen Tapp

Zaawansowany panel funkcyjny:

1- programowalny przycisk AFL

2 - przełącznik pierścienia ZOOM: L - tubus zablokowany; T - tubus pracuje ze zwiększonym oporem ; S -  tubus pracuje z niskim oporem;

3 - przełącznik AF / MF

4 - ogranicznik zakresu ostrości,

5 - przełącznik trybów stabilizacji optycznej. OFF: stabilizacja wyłączona, 1: klasyczna praca układu stabilizacji, 2: tryb pracy przeznaczony do panoramowania oraz fotografowania z dynamiczną zmianą położenia obiektywu,

6 - Nastawy indywidualne Custom 1, Custom 2. W przypadku L-Mount możliwość modyfikacji wg własnych potrzeb poprzez USB DOCK.

Dodatkowe uszczelnienia

W obiektywie zastosowano liczne dotkowe uszczelnienia. Pierścienie, przedni tubus, przyciski oraz przełączniki,mocowanie obiektywu zostały wyposazone w dodotkowe uszczlki zapewniające ochronę przed przenikaniem pyłów oraz wody. Obiektywjest bryzgoszczelny, nie jest wodoodporny.

 

Made in Japan - najwyższa jakość wykonania
Wszystkie procesy produkcyjne w firmie Sigma – od form odlewniczych do poszczególnych części – powstają w całości w Japonii pod kontrolą zintegrowanego systemu produkcyjnego. Jesteśmy obecnie jednym z niewielu producentów, których produkty są wytwarzane wyłącznie w Japoni

Specyfikacja: 

Konstrukcja

25 elementów w 15 grupach, 6 soczewek ze szkieł specjalnych

Średnica filtra

95mm

Kat widzenia

16.4°-4.1° 

Przysłona

9 zaokrąglonych listków przysłony

Minimalna przysłona

F22-29

Skala odwzorowania

Maksymalne powiększenie 1:2,9 przy 180mm

Wymiary

φ109.4mm × 265.6mm

Waga

2100 g

Akcesoria w zestawie

Futerał, osłona LH1034-01, kaptur ochronny LC-747E, pasek transportowy, uchwyt statywowy