SIGMA 100-400mm F5-6.3 DG DN OS Sony-E. Prezentujemy obiektyw SIGMA, zaprojektowany od podstaw do

pełnoklatkowych aparatów bezlusterkowych. Poręczny teleobiektyw zaprojektowany wyłącznie do współpracy z aparatami i kamerami wyposażonymi w mocowanie Sony E. Poręczność, szybkość pracy i śledzenie źrenicy przez AF, stabilizacja optyczna i piękna plastyka obrazu, to tylko część cech obiektywu Sigma TeleMaster 100-400mm.

Obiekty przeznaczony jest dla miłośników fotografii przyrodniczej, ulicznej, wszędzie tam gdzie potrzebujesz powiększenia obiektu z dużej odległości. Co ważne obiektyw jest lekki i poręczny, możesz go zabrać ze sobą również na spacer po mieście czy parku.

Dzięki konstrukcji optycznej zaprojektowanej specjalnie dla aparatu bezlusterkowego, seria obiektywów DG DN osiąga korzystniejszą relację jakości optycznej do rozmiarów, niż przypadku klasycznych obiektywów lustrzankowych. Nowe technologie pozwalają na osiągnięcie jeszcze wyższej rozdzielczości obrazu przy zachowaniu kompaktowych rozmiarów. Telemaster 100-400 łączy w sobie możliwość fotografowania nawet niewielkich obiektów jak patki, nie obciążając naszej fotograficznej torby czy plecaka, obiektyw możemy zabrać ze sobą na każdą fotograficzną wyprawę, spacer. Zakres ogniskowych świetnie sprawdzi się w fotografii portretowej, sportowej, ulicznych migawkach na ujęciach sportowych kończąc.    

Układ optyczny SIGMA 100-400mm F5-6.3 DG DN OS | Contemporary składa się z 22 soczewek w 16 grupach, z jednym elementem FLD i czterema SLD (soczewki o niskiej dyspersji które niwelują nieporządne rozszczepienia światła i aberracje barwne). Tak zaprojektowany układ soczewek zapewnia taką samą, wysoką rozdzielczość obrazu zarówno w centrum kadru jak i na jego krawędzi, zarówno w ujęciach z minimalnej odległości jak i na dalekich dystansach. Poza dostosowaną do współczesnych, wielomilionowych matryc ostrością obrazu, układ soczewek projektowano z bieżącą kontrolą plastyki obrazu. Przed i za fotografowanym obiektem, bokeh jest kremowy i przyjemny w odbiorze.

Fot: Dariusz Breś

Dzięki silnikowi krokowemu, zoptymalizowanemu zarówno dla AF z detekcją fazy, jak i AF z detekcją kontrastu, Telemaster SIGMA 100-400mm F5-6.3 DG DN OS | Contemporary sprawia, że fotografowanie oraz filmowanie z użyciem AF lub tzw. eye-tracking jest bardzo płynne. Śledzenie twarzy, oka lub źrenicy jest bardzo przydatną funkcją. Nie musisz pilnować, pilnować ostrości, zestaw obiektywu z aparatem zrobią to w bardzo skuteczny sposób, w końcu możesz się skupić tylko na kadrze i ekspozycji. 

 

Kolejną użytkową funkcją obiektywu Sigma 100-400, jest możliwość uprawiania fotografii Macro, Obiektyw oferuje skalę odwzorowania 1:4, co przy ogniskowej 400mm daje świetne efekty powiększania drobnych obiektywów. Jest bardzo przydatna i efektywna funkcja dla każdego miłośnika fotografii poszukującego niebanalnych kadrów podczas spacerów na łonie natury lub w miejskiej dżungli.

Fot: Dariusz Breś

Obiektyw wyposażono w programowalny przycisk AF-L . Z poziomu menu aparatu możesz do niego przypisać dowolną, oferowaną przez aparat, funkcję typu: zmiana wartości ISO, czy sposobu ustawiania ostrości.

Wydajna dwustopniowa stabilizacja optyczna , pozwala zoptymalizować pracę układu OS, zarówno w przypadku fotografowania klasycznego jak i pracy z pannigiem.

Opcjonalnie możesz uruchomić p odział zakresu ustawiania ostrości na bliskie i dalekie plany . Pozwala to na jeszcze skuteczniejszą pracę układu AF.

 

Na bagnecie obiektywu zastosowano dodatkowe, gumowe uszczelnienia podnoszące odporność na pracę w warunkach o dużym zapyleniu lub wilgotności.

Dopełnieniem jakości obrazu jest 9-cio listkowa, zaokrąglona przysłona dzięki której uzyskujemy przyjemną plastykę obrazu generującą gładką gradację i minimalizując powstawanie smug.

Jeśli pracujesz przy użyciu statywu fotograficznego, obiektyw ma możliwość zamontowania opcjonalnego uchwytu statywowego Sigma TS-111. Uchwyt statywowy nie jest standardowym wyposażeniem, w skład zestawu.

Cały proces produkcji, od form odlewniczych do najdrobniejszych części, odbywa się w Japonii, fabryka znajduje się u podnóża góry Aizu. Sigma to jeden z ostatnich producentów, których wszystkie produkty są wytwarzane wyłącznie w Japonii. Produkcja w jednym miejscu, zapewnia wysoką kontrolę jakości obiektywów fotograficznych, filmowych oraz produkowanych tam aparatów.

Specyfikacja techniczna :

Konstrukcja obiektywu

22 elementy optyczne w 16 grupach

Kąt widzenia

24.4° - 6.2°

Przysłona

9 zaokrąglonych listków przysłony

Minimalna przysłona

F 22

Min. odległość ostrzenia

112cm ogniskowa 100mm. 160cm ogniskowa 400mm

Skala odwzorowania

1:4,1

Średnica filtra

67mm

Wymiary

Sony E-mount φ86.0mm x 199.2mm

Waga

1135g